Jak zatočit s nadýmáním i díky józe

Když před vás někdo postaví dobré jídlo, dopřejte si ho, jen při něm trochu přemýšlejte. Nepřejídejte se, jezte v klidu. Když se přesto objeví pálení žáhy či cítíte překyselení žaludku, Rennie dokáže rychle ulevit od pálení žáhy nebo překyselení žaludku.

Naštěstí existuje řada základních věcí, které vám mohou pomoci – a jóga představujte jeden z nejlepších způsobů, jak bojovat proti podráždění jakéhokoliv druhu.

Zde uvádíme několik jednoduchých pozic, které napomáhají zažívání a dodají vám energii pro sebevědomý boj s nadýmáním.

Pozice vleže (Supta Matsyendrásana)

Lehněte si na záda, přitáhněte pravé koleno k hrudi, pravou paži natáhněte směrem ven na podlahu, levou ruku dejte na koleno a veďte je opatrně přes své tělo tak, aby obě lopatky stále spočívaly na podlaze.

Zůstaňte v této pozici po dobu pěti až deseti nádechů a pak udělejte to samé na druhé straně. Jedná se o hloubkově aktivující pozici, který slouží k šetrné masáží zažívacího traktu.

Pozice vleže (Supta Matsyendrásana) je jógová pozice, která pomáhá zastavit nadýmání

Pozice hrdiny (Vírásana)

Tento posed ve vzpřímené pozici slouží nejen k protažení kvadricepsů (svalová skupina na přední straně stehen), holení a kotníků, ale páteř a trup v prodloužení představují také ideální postoj pro trávení a boj s nadmutým žaludkem. Tento cvik se dá provádět i na speciálním jógovém kvádru nebo srolované přikrývce, pokud potřebujete ulevit bolavým kolenům.

Pozice hrdiny (Vírásana) je jógová pozice, která pomáhá při bolesti žaludku a nadýmání

Pozice kočky/krávy

Tato pozice zahrnuje postavení na všech čtyřech. Při nádechu zdvihněte kostrč nahoru, prohněte páteř tak, aby se bříško uvolnilo směrem k podlaze, a lopatky tlačte k sobě. Při výdechu se při opačném pohybu odtlačujte od podlahy a páteř vykleňte zase směrem ke stropu. Tento vlnový pohyb opakujte několik dechových kol po sobě. Pozice kočky/krávy redukuje nadmutí bříška díky stahování břišní oblasti.

Pozice kočky/krávy je jógová pozice, která pomáhá při nadýmání a bolesti zad

Další věci ke zvážení

Správná technika a správné dýchání jsou naprosto zásadní, pokud chcete, aby cvičení bylo maximálně efektivní. Navíc slouží jako prevence zranění.

 V začátcích nikam nespěchejte a nepřepínejte se, nejdřív se pořádně seznamte se základy a teprve potom přejděte k pokročilejším technikám.

Pokud při cvičení nejste pevní v kramflecích, obraťte se na profesionála, který vám poskytne odbornou radu šitou na míru vašim unikátním potřebám.

Potíže

Zjistěte, jaké jídlo způsobuje reflux žalúdečních kyselin, a vyhýbejte se mu.

Pálení žáhy


Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla.

Príčiny a důsledky

Léčba

Muž pociťující bolest na hrudi v důsledku pálení žáhy.

Jícnový reflux

Jako reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Právě tento tok může způsobit pálení žáhy.

Při jídle se snažte vyhnout jídlu, které způsobuje pálení žáhy.

Překyselení žaludku

Trávicí obtíže spojené s překyselením žaludku (také "žaludeční dyspepsie") se projevují bolestí žaludku či nevolností, často po jídle.

Těhotná žena v červených šatech si drží bříško

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství je velmi běžné, obzvlášť ve třetím trimestru.