Existuje rozdíl mezi jícnovým refluxem a překyselením žaludku?

Poměrně často se termíny reflux žaludeční šťávy a překyselení žaludku zaměňují, aniž by lidé věděli, jaký je mezi nimi rozdíl.

Ale ve skutečnosti je mezi nimi hned několik rozdílů, protože překyselení žaludku není, jak se mnozí domnívají, jen slabší formou refluxu žaludeční šťávy.

Rennie se na tyto dva problémy důkladně podívalo a sestavilo tento článek, který vám všechny rozdíly osvětlí.

Reflux žaludeční šťávy

Jícnový reflux je naprosto běžný a v různém rozsahu postihuje velké množství lidí.

Hrdlo a jícen jsou při něm zaplaveny kyselou šťávou produkovanou žaludkem, což se projevuje pocitem pálení.

Příznaky refluxu žaludeční šťávy lze standardně zmírnit například antacidy, jako je Rennie, která dokáží kyselinu v žaludku neutralizovat.

Pokud pocit bolesti přetrvává, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Ovšem důvodem toho, proč si mnoho lidí plete jícnový reflux s překyselením žaludku, je fakt, že reflux je důsledkem překyselení, a nikoliv samostatné onemocnění. Žaludeční obtíže spojené s překyselením žaludku se projevují mnohem větším množstvím symptomů než jen refluxem žaludeční šťávy.

Jídla, která způsobují překyselení žaludku

Překyselení žaludku


Překyselení žaludku je nepříjemný pocit nebo bolest v horní oblasti břicha, který je většinou spojen s přejídáním, ale může jej vyvolávat i stres, těhotenství, kouření nebo požívání alkoholu.

Prvním příznakem překyselení žaludku bývá často pocit nadmutí po jídle. Onemocnění může být dále provázeno žaludeční nevolností a častým říháním, v některých případech i zvracením.

Může se objevit kdykoliv, ale nejčastěji to bývá krátce po jídle.

A právě tento pocit pálení vede lidi nejčastěji k přesvědčení, že reflux žaludeční šťávy a překyselení žaludku jsou dvě různá onemocnění. Jenže reflux je důsledkem překyselení.

Pokud trpíte překyselením žaludku (a tím pádem i refluxem žaludeční šťávy!), Rennie vám dokáže rychle ulevit od nepříjemných pocitů.

Rennie pomáhá neutralizovat nadbytek žaludeční kyseliny, kterou v rámci zmírnění nepříjemných pocitů přeměňuje na vodu a další přirozené látky.

Pokud v zájmu boje s překyselením žaludku začnete vést zdravý životní styl a jíst vyváženou stravu, zvýší se šance, že se těmito problémy nebudete muset vůbec zabývat.

Pokud symptomy přetrvávají nebo začnou být pravidelnější, obraťte se na svého lékaře, který vám doporučí vhodnější řešení.

Potíže

Zjistěte, jaké jídlo způsobuje reflux žalúdečních kyselin, a vyhýbejte se mu.

Pálení žáhy

Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla.

Muž pociťující bolest na hrudi v důsledku pálení žáhy.

Jícnový reflux

Jako reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Právě tento tok může způsobit pálení žáhy.

Při jídle se snažte vyhnout jídlu, které způsobuje pálení žáhy.

Překyselení žaludku

Trávicí obtíže spojené s překyselením žaludku (také "žaludeční dyspepsie") se projevují bolestí žaludku či nevolností, často po jídle.

Těhotná žena v červených šatech si drží bříško

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství je velmi běžné, obzvlášť ve třetím trimestru.