Pálení žáhy v těhotenství

Proč Vás během těhotenství může pálit žáha?

Pálení žáhy v těhotenství je běžnou záležitostí, zejména ve třetím trimestru, kdy pyrózou (pálením žáhy) trpí až 2/3 těhotných žen. Je to způsobeno tím, že během těhotenství vaše tělo produkuje hormony, které mohou zpomalovat trávení a uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem.

V důsledku toho pak existuje větší pravděpodobnost úniku žaludeční šťávy do jícnu, při kterém se objevuje pálivá bolest v hrudní a krční oblasti. Únik žaludeční šťávy do jícnu může způsobovat i zvyšující se tlak na žaludek při růstu dítěte v děloze.

Žádný strach, Vaše miminko není nikterak ohroženo, ale pro Vás to může být opravdu nepříjemné. Rennie poskytne potřebnou úlevu, a navíc rychle.1

1 Užívání jakýchkoliv léčivých přípravků v těhotenství vždy nejprve konzultujte s lékařem či lékárníkem.
 

Pár se zamýšlí nad tím, kdy v těhotenství začíná problém s pálením žáhy.

Důsledky pálení žáhy v těhotenství

Potíže spojené s pálením žáhy v těhotenství:

  • bolest pod žebry
  • křeče v žaludku
  • pocit pálení v oblasti hrudi a krku po jídle
  • pálivá kyselá nebo slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání
  • obtížné polykání

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Co mohu užívat proti pálení žáhy v těhotenství?

Můžete si oddechnout, oba léčivé přípravky Rennie a Rennie Spearmint bez cukru je možné užívat i v těhotenství2 (samozřejmě v souladu s doporučeními v příbalové informaci). Rennie působí přímo v žaludku. Léčivé přípravky Rennie obsahují uhličitan vápenatý a hořečnatý, které působí rychle a efektivně. Účinek spočívá v neutralizaci žaludeční kyseliny, kterou Rennie přeměňuje na vodu a další přirozené látky, jež tělo dokáže snadno vyloučit.

2 Užívání jakýchkoliv léčivých přípravků v těhotenství vždy nejprve konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Žena si prohlíží ovoce na tržišti a hledá nejvhodnější potraviny při pálení žáhy.

Tipy, jak se vyhnout pálení žáhy v těhotenství

Vybrané druhy potravin a jejich způsob konzumace mohou v těhotenství pomoci pálení žáhy udržet pod kontrolou:

  • Vyhýbejte se jídlům, která dráždí žaludek a mohou vyvolat nadměrnou tvorbu žaludeční kyseliny.
  • Nejezte rychle! Příliš rychlá konzumace jídla zvyšuje riziko pálení žáhy. Zkuste si najít čas a jídlo si patřičně vychutnat.
  • Snažte se jíst pět nebo šest menších pokrmů denně namísto tří velkých, a to v několikahodinových intervalech. Žaludek tak nebude přeplněný a nebude vyvíjen tlak na bránici. Pokud vám menší porce nevyhovují, zkuste jíst hlavní chod v době oběda a večeři co nejdříve. Jídlo pak bude mít dostatek času projít žaludkem a minimalizuje se tím riziko refluxu žaludeční šťávy před spaním.
Muž má ruku položenou na bříšku těhotné ženy.

Při jídle seďte vzpřímeně, protože vleže může snáze dojít k návratu potravy i žaludeční šťávy do jícnu. Spánek na dvou nebo třech polštářích může být také v pozdních fázích těhotenství přínosný.

Ach ten stres! Byť to není snadné, zkuste zachovat klid a vyhýbat se stresovým situacím. Tím zajistíte plynulé fungování svého zažívacího traktu.

Zkuste při jídle příliš nepít, dochází totiž k ředění žaludeční šťávy, která pak není tak efektivní. Raději pijte dostatečné množství vody mezi jednotlivými jídly během dne.

I když se budete řídit všemi radami a budete se tak snažit vyhnout pálení žáhy během těhotenství, je bohužel možné, že se s tímto problémem setkáte. U většiny žen by ale měly po porodu zcela vymizet.

Příčiny a důsledky pálení žáhy >