Pálení žáhy v těhotenství

Proč Vás během těhotenství může pálit žáha?

Pár se zamýšlí nad tím, kdy v těhotenství začíná problém s pálením žáhy.

Pálení žáhy v těhotenství je běžnou záležitostí, zejména ve třetím trimestru, kdy pyrózou (pálením žáhy) trpí až 2/3 těhotných žen. Je to způsobeno tím, že během těhotenství vaše tělo produkuje hormony, které mohou zpomalovat trávení a uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem.

V důsledku toho pak existuje větší pravděpodobnost úniku žaludeční šťávy do jícnu, při kterém se objevuje pálivá bolest v hrudní a krční oblasti. Únik žaludeční šťávy do jícnu může způsobovat i zvyšující se tlak na žaludek při růstu dítěte v děloze.

Žádný strach, Vaše miminko není nikterak ohroženo, ale pro Vás to může být opravdu nepříjemné. Úlevu vám poskytne právě Rennie. Rennie můžete užívat i během těhotenství*.

*Užívání jakýchkoliv léčivých přípravků v těhotenství vždy nejprve konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Důsledky pálení žáhy v těhotenství

Jak se potíže spojené s pálením žáhy v těhotenství mohou projevovat:

  • bolest pod žebry
  • křeče v žaludku
  • pocit pálení v oblasti hrudi a krku po jídle
  • pálivá kyselá nebo slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání
  • obtížné polykání

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Žena si prohlíží ovoce na tržišti a hledá nejvhodnější potraviny při pálení žáhy.

Co mohu užívat proti pálení žáhy v těhotenství?

Můžete si oddechnout, oba léčivé přípravky Rennie a Rennie Spearmint bez cukru je možné užívat i v těhotenství (samozřejmě v souladu s doporučeními v příbalové informaci). Rennie působí přímo v žaludku. Léky Rennie obsahují uhličitan vápenatý a hořečnatý, které působí rychle a efektivně. Účinek spočívá v neutralizaci žaludeční kyseliny, kterou Rennie přeměňuje na vodu a další přirozené látky, jež tělo dokáže snadno vyloučit.

Užívání jakýchkoliv léčivých přípravků v těhotenství vždy nejprve konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Prohlédněte si řadu léčivých
přípravků Rennie zde

Tipy, jak se vyhnout pálení žáhy v těhotenství

Muž má ruku položenou na bříšku těhotné ženy.

Způsob konzumace i vybrané druhy potravin mohou v těhotenství pomoci pálení žáhy udržet od kontrolou:

  • Vyhýbejte se jídlům, která dráždí žaludek a mohou vyvolat nadměrnou tvorbu žaludeční kyseliny.
  • Nejezte rychle! Příliš rychlá konzumace jídla zvyšuje riziko pálení žáhy. Zkuste si najít čas a jídlo si patřičně vychutnat.
  • Snažte se jíst pět nebo šest menších pokrmů namísto tří velkých, a to v několikahodinových intervalech. Žaludek nebude přeplněný a nebude vyvíjen tlak na bránici. Pokud menší porce nezvládáte, zkuste jíst hlavní chod v době oběda a večeři co nejdříve. Jídlo pak bude mít dostatek času projít žaludkem a minimalizuje se tím riziko refluxu žaludeční šťávy před spaním.

Při jídle seďte vzpřímeně, protože vleže může snáze dojít k návratu potravy i žaludeční šťávy do jícnu. Spánek na dvou nebo třech polštářích může být také v pozdních fázích těhotenství přínosný.

Ach ten stres! Byť to není snadné, zkuste zachovat klid a vyhýbat se stresovým situacím. Tím zajistíte plynulé fungování svého zažívacího traktu.

Zkuste nepít příliš při jídle, dochází totiž k ředění žaludeční šťávy, která pak není tak efektivní. Raději se hydratujte pitím vody mezi jednotlivými jídly během dne.

Bohužel, i když se budete řídit všemi radami, jak se vyhnout pálení žáhy během těhotenství, nepříjemných pocitů se zřejmě úplně nezbavíte. U většiny žen by ale měly po porodu zcela vymizet.

Příčiny a důsledky pálení žáhy >