Snídaně a trocha pohybu: jednoduché a zdravé recepty a nápady

Snídaně se často považuje za nejdůležitější jídlo dne. Mnozí z nás je však opomíjejí, protože raději zamáčknou budík a ještě si přispí pět minut pod peřinou navíc.

Jenže to, že ranní rutina probíhá spíše ve shonu než v poklidu, ještě neznamená, že si nemůžete dát zdravou snídani.

Spolu s Rennie se podíváme na báječné snídaně, které se dají připravit během okamžiku a zvládnete si je vzít s sebou při dobíhání autobusu...

Ovocné a zeleninové smoothie

Pokud sledujete internet, televizi, nebo jste v kontaktu se svými přáteli, jistě vám neuniklo, že smoothie jsou nyní velmi oblíbené.

Když si je připravíte na začátku dne nebo ještě večer a odložíte do lednice, můžete svůj den nakopnout zdravě i po cestě do práce.

Pokud vás trápí pálení žáhy nebo překyselení žaludku, zkuste do svých nápojů nedávat kyselinotvorné ovoce, jako jsou například pomeranče nebo citróny, a zaměřit se spíše na zásadotvornější přísady, například na zeleninu, včetně brokolice a celeru, a ovoce, například banány.

A co chuť? Neexistují žádná pravidla, proto experimentujte, dokud nenajdete něco, co vám bude absolutně vyhovovat! Najdou se samozřejmě určité stálice, například jahody a banán nebo jablko a mango, ale lidé se už nebojí používat ani zeleninu, jako je třeba kapusta a špenát. Jsou totiž velmi výživné.

Máte-li rádi zelená smoothie, zkuste zeleninu co pár týdnů obměňovat. Smoothie vás díky tomu neomrzí a máte záruku, že vždycky ochutnáte něco nového a senzačního.

Žena se dívá na své hodinky a přemýšlí, jak dlouho trvá pálení žáhy.

Snídaňový nanuk

Počkat! Nikam nechoďte! Domácí nanuky představují zdravý a osvěžující způsob, jak nastartovat svůj den.

Stačí si opatřit nanukovou formu, naplnit ji bio jogurtem a trochou ovoce a celé to šoupnout do mrazničky. Brnkačka!

A ráno máte dokonalou pochoutku na cestu.

Toust s burákovým máslem

Mnoho jednodušších věcí, než je bagel nebo toust s burákovým máslem, už nenajdete - a navíc se jedná o skvělý začátek nového dne.

Připravte si jej ještě večer, zabalte do potravinové fólie a nechte přes noc v lednici. Můžete si ho sníst na cestě do práce, případně si ho nechat na pracovišti a nastartovat den chutnou dávkou proteinů.

Vaječné muffiny

Vaječné muffiny jsou v podstatě takové menší omelety, které si můžete připravit předem. Navíc se dají jíst teplé i studené. Připravte si tradiční směs na omeletu, přidejte zdravou náplň dle vlastní chuti (např. bobulové plody, špenát, mandle atd.) a rovnoměrně naplňte formu na muffiny. Pečte v troubě asi 15 minut na 200 °C, nebo dokud nebudou na dotyk pevné. Nechte je zchladnout a pak dejte do lednice.

Inspirace je všude spousta, tak se nenechte svírat konvencemi „tradičních“ snídaňových pokrmů. Experimentujte a zkoušejte, co vám vyhovuje nejvíce. Jedině tak budete mít zaručeně dobrý start do nového dne.

Potíže

Zjistěte, jaké jídlo způsobuje reflux žalúdečních kyselin, a vyhýbejte se mu.

Pálení žáhy

Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla.

Muž pociťující bolest na hrudi v důsledku pálení žáhy.

Jícnový reflux

Jako reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Právě tento tok může způsobit pálení žáhy.

Při jídle se snažte vyhnout jídlu, které způsobuje pálení žáhy.

Překyselení žaludku

Trávicí obtíže spojené s překyselením žaludku (také "žaludeční dyspepsie") se projevují bolestí žaludku či nevolností, často po jídle.

Těhotná žena v červených šatech si drží bříško

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství je velmi běžné, obzvlášť ve třetím trimestru.