Tipy, jak bojovat se stresem: nejlepší činnosti, které můžete začít dělat ještě dnes

Na pálení žáhy nebo na překyselení žaludku se může významně podílet stres - o důvod víc, proč v rámci boje se stresem začít žít zdravě.

Hledání nových způsobů zvládání stresových situací a relaxace naštěstí nemusí nutně stát obrovské množství času a peněz. Celou řadu věcí, které vám v životě uleví od stresu, můžete začít dělat už dnes.

Rennie vám ukáže několik skvělých věcí, kterými můžete své napětí zmírnit...

1. Snažte se chodit ven a více se hýbat

Stresové situace mohou ve vašem těle zvyšovat hladinu hormonů, například kortizolu a adrenalinu.

V historii vývoje člověka sloužila tato reakce jako mechanismus, který nám umožňoval být ve střehu před nebezpečím a aktivovat reakci „bojuj nebo uteč“.

Ve 21. století ale v každodenním životě nenajdeme mnoho případů, které by vyžadovaly podobnou fyzickou reakci na stresovou situaci. O důvod víc, proč nadbytek stresových hormonů minimalizovat.

Nemusíte běhat dlouhé kilometry ani trávit nekonečné hodiny v posilovně, abyste cítili ten blahodárný účinek. Zde je několik jednoduchých tipů pro zmírnění napětí…

Chůze: i malá procházka dokáže zmírnit stres, navíc při ní spálíte přebytek energie a zajistí vám fyzický únik od věcí, které vás v životě štvou.

Zvedání činek: endorfiny, které pomáhají mírnit stres, se vyplavují při každé fyzické aktivitě, ale platí, že čím dynamičtější aktivita, tím větší úleva. Zvedání činek namáhá svalová vlákna, tím dochází ke zvýšenému uvolňování endorfinů a vy se pak cítíte mnohem lépe.

Cvičení jógy může mít příznivý dopad jak na pálení žáhy, tak na stres.

2. Nezapomínejte dostatečně spát

Pro mnoho lidí může být hlavní příčinou stresu nedostatek spánku.

Vytvořte si režim a maximalizujte dobu relaxace před spaním.

Před spaním se snažte vyčistit si hlavu od celodenního stresu, sledujte například televizi, přečtěte si knihu nebo si jen tak odpočiňte v křesle. Telefon ani notebook už ale nezapínejte - dochází tím ke stimulaci nervové soustavy a hůře by se vám usínalo.

Také byste měli každý den chodit spát ve stejnou dobu, aby vaše hlava i tělo uvykly očekávané spánkové rutině a vy jste mohli pohodlně usnout.

3. Buďte s přáteli a s rodinou

Ačkoliv třeba budete muset oželet jarní úklid nebo ostatní domácí povinnosti, při trávení času s blízkými a rodinou se uvolníte a pomůže i to, když se jim svěříte se svými obavami a úzkostmi. I vy se o své okolí zajímejte a uvidíte, že se budete cítit spokojeněji.

Samozřejmě ale platí, že pokud vám vaše duševní i fyzické zdraví dělá starosti, obraťte se raději na svého lékaře, aby vám poradil, jak postupovat dál. 

Potíže

Zjistěte, jaké jídlo způsobuje reflux žalúdečních kyselin, a vyhýbejte se mu.

Pálení žáhy

Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla.


Príčiny a důsledky

Léčba

Muž pociťující bolest na hrudi v důsledku pálení žáhy.

Jícnový reflux

Jako reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Právě tento tok může způsobit pálení žáhy.

Při jídle se snažte vyhnout jídlu, které způsobuje pálení žáhy.

Překyselení žaludku

Trávicí obtíže spojené s překyselením žaludku (také "žaludeční dyspepsie") se projevují bolestí žaludku či nevolností, často po jídle.

Těhotná žena v červených šatech si drží bříško

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství je velmi běžné, obzvlášť ve třetím trimestru.